Protiplísňový lék
Protiplísňové léky – nejen pro muže – se dělí na následující skupiny.
Imidazolová antimykotika
Nejsou tak účinná jako toxičtější amfotericin B. Ovlivňují cytochrom P-450, netvoří se tak ergosterol. Nežádoucí účinky jsou časté, ale mírné (zvracení, bolesti břicha, alergie).
Zástupci
Ketokonazol – má široké antimykotické spektrum (dermatofyty, kandidy, dimorfní houby, eumycety, fykomycety), ovlivňuje funkci cytochromu P-450 (blokáda tvorby ergosterolu). Podává se perorálně a indikuje se při systémových mykózách. Odstraňuje plísňové infekce způsobené houbou Malassezia, o níž se předpokládá, že vyvolává zánětlivé reakce na pokožce hlavy, což je příznačné pro androgenní alopecii u mužů. Ketokonazol by se však neměl při léčbě vypadávání vlasů užívat orálně, protože potřebné množství látky je velmi vysoké, tedy pro tělo velmi nebezpečné. V případě vypadávání vlasů je podstatné působit přímo na vlasové folikuly v pokožce hlavy, jako nejvhodnější prostředek se tudíž jeví šampóny s obsahem ketokonazolu.
Klotrimazol – jde o lokální přípravek, který se používá k léčbě místních dermatofytóz a vaginálních kandidóz. Klotrimazol 1% krém je určen k léčení kožních infekcí způsobených plísněmi, kvasinkami a některými podmíněně patogenními houbami (trichofycie, epidermofycie, mikrosporie, kondidóza), k léčení meziprstových plísňových onemocnění, zánětu nehtového lůžka (paronychie), zánětu sliznice žaludu (balanitis) u mužů, onemocnění vyvolaného plísní Malassezia furfur (pytiriasis versicolor), po chirurgickém snesení nehtu k léčení plísňových chorob nehtové ploténky (onychomykóza).
Triazolová antimykotika
Triazolová antimykotika mají široké spektrum účinku. Působí proti většině původců mykotických infekcí.
Zástupci
Flukonazol – je účinnější než imidazolová antimykotika. Vyvolává méně nežádoucích účinků. Podává se při orgánových a diseminovaných mykózách. Využívá se v léčbě řady plísňových infekcí od banálních po ty velmi závažné. Z běžných plísňových nemocí může jít o slizniční kvasinkové infekce (kvasinkové infekce dutiny ústní, kvasinkový zánět jícnu), kvasinkové infekce hlubokých tkání a plísňové infekce nehtů. Z méně častých infekcí může být použit například u kryptokokových infekcí (kryptokoková meningitida). Lék může být podáván i preventivně některým pacientům s oslabenou imunitou jako prevence vzniku plísňové infekce. Jsou to zejména hematologičtí pacienti léčení chemoterapeutiky pro leukémie a pacienti po transplantacích. Flukonazol se vyrábí v podobě tabletek o síle 100 miligramů a smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře. Dávka léků je značně individuální a závisí na tíži a lokalizaci infekce a na celkovém zdravotním stavu pacienta. U lehkých plísňových infekcí může u dospělého člověka postačit 100–200 miligramů denně, závažné infekce mohou vyžadovat denní dávku 400–800 miligramů. Flukonazol může mít řadu vedlejších účinků. Poměrně časté jsou trávicí obtíže, jako je nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. U mužů může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky. Lék může mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí, které mají nejčastěji podobu svědivé vyrážky.
Polyenová antimykotika
Jsou vysoce účinná, ale jsou také vysoce toxická (obzvlášť pro ledviny a CNS). V buňkách hub se váží na ergosterol a způsobují perforace buněčné stěny, působí hlavně na kvasinky a plísně, lokálně se podává nystatin.
Zástupci
Amfotericin B – působí hlavně na kvasinky, plísně a prvoky, je vysoce toxický, dává se proto přednost imidazolovým antimykotikům. Používá se pouze u závažných mykóz. Podávání je výhradně intravenózní.
Amfotericin B je určen pro léčbu plísňových infekcí, jako jsou:
- kryptokoková meningitida a meningitida způsobená jinými druhy hub, diseminovaná kryptokokóza;
- North American blastomykóza;
- invazivní aspergilóza;
- histoplazmóza;
- parakokcidioidomykóza;
- kokcidioidomykóza;
- fykomykóza;
- diseminovaná forma kandidózy;
- chromomykóza;
- endokarditida;
- chronický mycetom;
- gialogifomykóza;
- diseminovaná sporotrichóza;
- infekce peritoneální dutiny (zánět pobřišnice a jiné);
- plísňové sepse;
- endoftalmitida;
- viscerální leishmanióza, americká kůže a viscerální leishmanióza;
- plísňové infekce močových cest.
Nystatin – je antimykotikum určené k lokálnímu užití. Nystatin je známý a dlouhodobě používaný, v České republice však byl dosud k dispozici pouze ve formě hromadně vyráběných léčivých přípravků, nikoliv jako substance pro magistraliter přípravu. Jelikož se jedná o léčivo, které nachází uplatnění především u kandidózních infekcí kůže a dutiny ústní, bylo namístě zajistit tuto surovinu i pro individuální přípravu léčiv v ČR. Více se dozvíte zde.
Ostatní systémová antimykotika
Griseofulvin – má úzké spektrum účinku, zabraňuje prorůstání vláken kůží, používá se k léčbě onychomykóz (plísňové onemocnění nehtů).
Flucytosin – je širokospektrální, dobře proniká tkáněmi, používá se k léčbě systémových mykóz.
Antimykotika volně prodejná (pro muže)
Volně prodejná antimykotika jsou obvykle ve formě mastí nebo sprejů proti plísním. Nejvíce prodávaný je Canesten krém.
Canesten krém
Léčivá látka přípravku, klotrimazol, je antimykotikum pro kožní podání. Působí proti řadě choroboplodných houbovitých mikroorganismů, včetně dermatofytů, kvasinek a plísní. Působí i na některé druhy bakterií. Canesten krém se používá k léčbě kožních a slizničních infekcí, které jsou způsobeny kvasinkami, plísněmi a některými bakteriemi.
U mužů se používá na:
- plísňové onemocnění (dermatomykózy) – vyskytují se nejčastěji v místech snadné zapářky, v kožních záhybech, mezi prsty u nohou (tinea pedum), v oblasti třísel (tinea inguinalis), na trupu (tinea corporis), na rukou (tinea manuum); projevují se zčervenáním, svěděním, někdy i olupováním kůže, případně může dojít i k bolestivým prasklinám kůže;
- pityriasis versicolor – projevuje se obvykle na hrudníku nebo na zádech jako olupující se nesvědivé skvrny;
- erythrasma – projevuje se jako hnědočervené, mírně šupinaté, ostře ohraničené, nesvědivé skvrny až plochy v oblastech zapářky nebo mezi prsty;
- zánět žaludu pohlavního údu (balanitida) – projevuje se zarudnutím a svěděním žaludu a předkožky, případně páchnoucím výtokem z předkožkového vaku.
Přípravek Canesten krém mohou používat dospělí a děti od věku 2 let.
Doporučená dávka přípravku
Kožní kvasinkové infekce: Pokud lékař neurčí jinak, nanáší se Canesten krém 2–3x denně na postižená místa v tenké vrstvě (obvykle postačí asi půl centimetru krému na plochu o velikosti dlaně). Krém je třeba používat 3–4 týdny u plísňových onemocnění kůže (dermatomykóz), 2–4 týdny u onemocnění erythrasma a 1–3 týdny u onemocnění pytiriasis versicolor. Pokud nedojde ke zlepšení příznaků po 14 dnech léčby, vyhledejte lékaře.
Zánět žaludu pohlavního údu u muže: Pokud lékař neurčí jinak, nanáší se Canesten krém 2–3x denně na postižená místa v tenké vrstvě (obvykle postačí asi půl centimetru krému na plochu o velikosti dlaně), tedy na kůži žaludu a předkožku. Krém je třeba používat 1–2 týdny. Před každým použitím krému je třeba postižené místo pečlivě omýt a osušit. Pokud nedojde ke zlepšení příznaků po 7 dnech léčby u zánětu nebo po 14 dnech léčby u kožních infekcí, nebo pokud se příznaky naopak zhoršují, vyhledejte lékaře. Aby byla léčba úspěšná, je důležitá pravidelná a dostatečně dlouhá péče. Pro dosažení úplného uzdravení musí být krém používán výše uvedenou dobu, a to i pokud vymizí klinické známky onemocnění. Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek déle než 4 týdny.
Canespor 1x denně krém
Tento přípravek obsahuje bifonazolum, což je lokální antimykotikum se širokým spektrem účinku. Používá se k místní léčbě kožních infekcí vyvolaných kvasinkami, plísněmi a jinými houbami. Bifonazol dobře proniká do kožních vrstev postižených infekcí a usmrcuje tam původce nákazy nebo brání jejich růstu. Canespor 1x denně krém se používá při plísňových onemocněních (mykózách) vyvolaných dermatofyty, kvasinkami a jinými houbami.
K nákazám citlivým na bifonazolum patří například mykózy nohou a rukou (tinea pedum, tinea manus), mykózy kůže v místech snadného zapaření, tedy především v kožních záhybech (mykózy trupu (tinea corporis), mykózy meziprstí (tinea inguinalis). Typickými příznaky těchto mykóz jsou kožní ložiska s červeným, zánětlivým lemem, který může být posetý drobnými puchýřky. Ložiska mohou být drobná, oválná, nebo větší, nepravidelného mapovitého tvaru. Může docházet k olupování na obvodu ložisek nebo k šupinatění v centru ložiska (tinea corporis, tinea inguinalis).
Muži mohou dále tento krém použít na onemocnění pityriasis versicolor (jasně ohraničené skvrny, obvykle hnědé na světlé kůži a bělavé na tmavé kůži, často se vyskytují na přední straně trupu nebo na zádech, skvrny nesvědí, může docházet k povrchovému olupování kůže), dále na povrchové kandidózy (zřetelně ohraničené, obvykle červené svědící skvrny, často se objevují v místech zapářky nebo mezi prsty) a erythrasma (červenohnědé nesvědivé skvrny až plochy v místech vystavených zvýšenému pocení a tření).
Přípravek mohou bez porady s lékařem používat děti od 3 let, dospívající a dospělí. Dětem do 3 let může být přípravek podáván pouze po poradě s lékařem a pod lékařským dohledem.
U jednotlivých typů onemocnění se doporučuje tato celková délka léčby:
- mykózy nohou, mykózy meziprstí: 3 týdny;
- mykózy trupu, rukou a kožních záhybů: 2 až 3 týdny;
- pityriasis versicolor, erythrasma: 2 týdny;
- povrchové kožní kandidózy: 2 až 4 týdny.
Aby se zabránilo opakování nákazy, je naprosto nezbytné pokračovat v léčbě ještě 1–2 týdny po vymizení příznaků onemocnění nebo po vymizení obtíží, ale délka léčby by se v zásadě měla řídit povahou onemocnění. Pokud se příznaky onemocnění nezlepší do 14 dnů, nebo se zhorší, nebo pokud se objeví nežádoucí účinky nebo jiné reakce, poraďte se o dalším používání přípravku s lékařem. Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek déle než 4 týdny.
Canespor 1x denně krém nepáchne a dobře se smývá. Po aplikaci krému je třeba si umýt ruce, pokud ruce nejsou postiženým místem určeným k ošetření.
Další přípravky
Exoderil – je antimykotický, protizánětlivý kožní roztok k zevnímu použití nejen pro muže.
Terbistat krém – používá se nejen u mužů k léčbě houbovitých a kvasinkových infekcí kůže.
Antimykotika na předpis
Antimykotika jsou léky používané k léčbě mykóz, dělí se na lokální a systémové, podle toho, zda se používají k léčbě povrchových mykóz (lokální – kůže, nehty, vlasy), nebo při mykotickém postižení vnitřních orgánů (systémová mykotická onemocnění).
Systémová mykotická onemocnění jsou v naší krajině méně častá, i když v poslední době se jejich výskyt zvyšuje. Souvisí především se stavy, při nichž je vážně narušen imunitní systém (nádorová onemocnění, leukémie, systémové autoimunitní choroby, HIV/AIDS), a představují velice závažný problém. Při vážném oslabení organismu mohou houby napadat téměř kterýkoli orgán a vést k jeho významnému poškození.
Lokální mykózy pak patří mezi poměrně častá onemocnění. Nejčastější onemocnění u mužů vyvolaná houbami jsou povrchové mykózy způsobené různými dermatofyty a kandidami. Jedná se o mykózy postihující kůži (nejčastěji na nohou, v tříslech a v předkožkovém vaku), nehty (onychomykóza), případně vlasy.
Antimykotika pracují na různých principech, ale téměř všem je společné to, že narušují buněčné stěny hub a kvasinek a porušují tak jejich integritu. Mezi antimykotika se řadí několik skupin léčiv, dělených podle chemické struktury.
Lokální antimykotika jsou obecně velice dobře snášena, kůží se nevstřebávají, účinné koncentrace tvoří v hlubších vrstvách pokožky. Jejich užívání bývá dlouhodobé (2–4 týdny), často s dobrým výsledkem. Většinou je možno je získat bez lékařského předpisu.
Systémová antimykotika jsou oproti tomu zatížena množstvím nežádoucích účinků, proto jejich předepisování patří do rukou lékařů specialistů. A je jen na lékaři, jaké antimykotikum zvolí.
Nejčastěji se jako účinné látky v antimykotických krémech používají azoly. Azoly však vyvolávají alergické reakce a lidé jsou na ně přecitlivělí a stále více se ukazuje, že přírodní prostředky jsou v léčbě mykóz často mnohem účinnější než běžná antimykotika.
Antimykotika tablety
Polykací tablety neboli pro vnitřní užití s účinnými látkami flukonazol a ketokonazol (perorální = ústy užívané) a místně aplikované přípravky s účinnými látkami ekonazol, bifonazol, klotrimazol, mikonazol a sulkonazol jsou určené pro vnitřní použití a jsou na lékařský předpis.
Účinky
Existuje celá řada plísňových infekcí, přičemž mezi nejčastější patří mykózy nohou (tinea pedis/pedum), nehtů (onychomykóza) na rukou či nohou a kvasinkové infekce (kandidózy). Houby (plísně) ale mohou vyvolat i závažná onemocnění, jako je například zánět mozkových blan (meningitida). K léčbě mykóz se velmi často používají speciální antimykotické krémy a masti.
Některá antimykotika, která vám předepíše lékař, mohou způsobit poškození jater. Proto vždy pečlivě čtěte příbalový leták a používejte je tak, jak bylo doporučeno (nepřekračovat dávky).
Rizika
Klinickým používáním antimykotik došlo ke vzniku rezistence. Antimykotika vyvolávají nebezpečné interakce s ostatními léčivy a mohou v těle vyvolat pěknou paseku. Výzkum nadále probíhá a farmaceutické firmy se snaží přicházet s novými a lepšími léky, které by se dokázaly lépe vypořádat s rezistentními i novými, dosud neznámými patogeny. Přesto se zdá, že přírodní léky jsou v této oblasti úspěšnější, vykazují lepší antimykotické účinky a jsou bezpečnější než běžná léčiva. To neznamená, že byste měli všechny antimykotické krémy hodit do koše a používat jen přírodní léky. Vždy je nutná porada s lékařem a dobrý lékař vám dokáže říct pravdu a poradit tak, aby se váš problém vyřešil. Nějaký čas možná budete muset používat silná průmyslově vyráběná antimykotika, ale poté je budete moct nahradit přírodními léky. Vždy je však nutné dodržovat pokyny a rady lékaře a vybrat si takového, který umí poradit.
Přírodní antimykotika
Přírodní možnosti léčby mykotických infekcí opravdu existují. Některé přírodní látky se používají k výrobě antimykotických krémů a mastí již od dob starověké Číny. Z hlediska účinků proti plísním jsou za nejlepší přírodní produkty považovány rostlinné esenciální oleje, které do budoucna představují možnost, jak vyrábět bezpečnější a účinnější přírodní antimykotika.
Česnek
Kromě řady jiných výhod česnek údajně účinně působí právě proti plísňovým infekcím. Neexistují však žádné vědecky ověřené důkazy, že by to opravdu fungovalo.
Jogurt a probiotika
Používání jogurtů nebo probiotik (například kombuchy) se stalo běžným přírodním způsobem léčby kvasinkových infekcí. Smyslem této léčby je obnovení rovnováhy ve vaginálním prostředí v návaznosti na uzdičku u mužského penisu.
Kokosový olej
Kokosový olej má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví a podporuje imunitu. V léčbě plísňových onemocnění je kokosový olej neocenitelným pomocníkem. Kvasinky a plísně se vyskytují prakticky na všech sliznicích lidského těla a zejména ve střevech, ovšem jen málokdy způsobují problémy, pokud nedojde k jejich přemnožení a nezačnou růst. Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, které účinně likvidují plísně. Tyto zvláštní druhy tuků působí nejen proti plísním, ale také proti virům a bakteriím a jsou vhodné pro léčbu plísní na nehtech dolních i horních končetin i k léčbě dalších plísňových chorob. Je možné je používat jak perorálně (ústy), tak místně (přímo aplikovat na postižené místo). Nadto je kokosový olej výborným lubrikantem pro muže.
Koprový olej
Kopr má antibakteriální účinky, které se dobře uplatní i při léčbě plísňových onemocnění a může se tak stát dalším vhodným kandidátem na výrobu přírodních prostředků proti mykózám. Esenciální olej získaný z koprových semen (Anethum graveolens L.) narušuje permeabilitu plazmatické membrány bakterií, což může pomoci při likvidaci těch bakterií, které vyvolávají růst plísní.
Kyselina kaprylová
Kyselina kaprylová má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Posiluje imunitní systém a běžně se používá jako složka fungicidních (houby a plísně likvidujících) přípravků. Kyselina kaprylová přirozeně pomáhá omezit růst kvasinek v gastrointestinálním traktu, což umožňuje přežití zdraví prospěšných bakterií. Je možné jí užívat perorálně (ústy) jako prevenci nerovnováhy střevní mikroflóry.
Kyselina boritá
Rovněž kyselina boritá má antibakteriální účinky a představuje tak skvělý a cenově dostupný domácí lék na léčbu mykotických infekcí. Čípky s obsahem kyseliny borité jsou velmi účinné v boji proti kvasinkovým infekcím, zejména těm vyvolaným kmeny Candida. Aplikace čípků kyseliny borité aplikované po dobu 7 až 10 dní dovedou mykózu vyléčit až v 92 % případů. A to je velká úspěšnost! Je třeba si však uvědomit, že kyselina boritá někdy může způsobit popálení, a proto je potřeba ji dostatečně naředit a vždy se o jejím užívání poradit s lékařem. Navíc v případě požití ústy se jedná o toxickou a zdraví nebezpečnou látku!
Oreganový esenciální olej
Oreganový olej je účinné rostlinné antibiotikum. Má významné antibakteriální účinky a působí proti pěti druhům škodlivých bakterií, které mohou plísňová onemocnění vyvolat. Až 71 % objemu oreganového oleje je tvořeno účinnými protizánětlivými látkami ze skupiny fenolů. Mezi ty nejúčinnější z nich patří thymol a karvakrol. Přestože je oregano velmi účinným přírodním antibiotikem, je potřeba ho používat opatrně a s rozmyslem. Může totiž vyvolat pocit pálení a je potřeba ho naředit vhodným základním olejem. I tak se nedoporučuje nanášet tento olej na citlivá místa na těle.
Tea tree olej
Tea tree olej účinně působí proti kvasinkovým infekcím. Byl experimentálně testován jak kmeny Candida albicans, které dobře reagují na léčbu ostatními antimykotiky (flukonazol a itrokonazol), tak kmeny Candida albicans, které jsou na tato antimykotika rezistentní. Tea tree olej účinkoval na všechny tyto kmeny.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Zakher