Co je to ketazon
Podle lékařského slovníku je Ketazon nesteroidní antiflogistikum[1]. Používá se na bolest, která provází zánětlivá onemocnění, přičemž zároveň snižuje zvýšenou teplotu. Dále se využívá k léčbě revmatických onemocnění, při akutních bolestivých záchvatech dny a při migrénách. Aplikuje se lokálně ve formě mastí, při bolestivých revmatických a zánětlivých onemocněních kloubů a svalů, jako lokální léčba poúrazových stavů pohybového ústrojí (pohmoždění, otoky, zánět šlach, bolesti v krční a křížobederní oblasti, bolestivosti svalových úponů). Při stejných bolestivých indikacích se podává v různých lékových formách (tablety, čípky, injekce).
Ketazon mast
Na našem trhu najdete místo Ketazonu mast Ketonal. Ketonal ale není volně prodejný léčivý přípravek, kvůli kožním vyrážkám, které účinná látka může způsobovat v kombinaci se sluncem. S lékařským předpisem také můžete obdržet Ketonal čípky, tablety, retardované tablety, tobolky i injekční roztok. Přípravek zmírňuje bolest a má protizánětlivé účinky. Používá se při krátkodobé léčbě lehčích poúrazových stavů, jako je zhmoždění, vymknutí a jiné. Pokud doporučí lékař, je možné Ketonal použít k léčbě revmatoidních onemocnění.
Krém je určen pro pacienty starší 15 let věku. Přípravek nesmí užívat děti, těhotné a kojící matky. Používání přípravku je zakázáno při přecitlivělosti na ketoprofen a ostatní složky krému, při alergii na opalovací krémy a parfémy. Během léčby a ještě 2 týdny po ní se postižená část kůže nesmí vystavovat přímému slunečnímu záření ani UV záření v soláriu. Krém nesmí být aplikován na porušenou pokožku, na pokožku v blízkosti očí, na okolí genitálu ani konečníku. Krém se vtírá na postižené místo 2x denně a po aplikaci je vždy potřeba řádné umytí rukou. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří místní reakce – začervenání, svědění pokožky. Při vystavení pokožky slunci se objevuje ekzém. Může dojít i k celkové alergické reakci, astmatickému záchvatu až anafylaxi, zvláště u nemocných s přecitlivělostí na kyselinu salicylovou. Krém se skladuje při pokojové teplotě.
Složení
Níže najdete jak složení Ketazonu, tak Ketonalu.
KETONAL: Ketoprofenum 50 mg (5 %) v 1 g krému. Methylparabenum, Lanalcolum, Alcohol cetylstearylicus, Paraffinum perliquidum, Propylenglycolum, Glyceroli monooleas, Vaselinum album, Aqua purificata. Jedná se o nesteroidní antirevmatikum pro místní použití. Prodloužená registrace do 9/2004. Cena 73,20 Kč. Přípravek není vázán na recept.
KETAZON: Kebuzonum 100 mg (10 %) v 1 g masti. Paraffinum solidum, Paraffinum liquidum, Alcohol cetylstearylicus, Alcoholes C12-C16 oxyethylenatiStearinum, Monoglycerida saturata longa, Methylparabenum, Propylparabenum, Dodecylis gallas, Butylhydroxytoluenum, Natrii calcii edetas, Dinatrii edetas dihydricus, Propylenglycolum, Aqua purificata. Mast obsahuje nesteroidní antiflogistikum kebuzonu.
Výhody a nevýhody
Ketonal mast zmírňuje bolest a má protizánětlivé účinky. Používá se při krátkodobé léčbě lehčích poúrazových stavů, jako je zhmoždění či vymknutí. Na doporučení lékaře je možné Ketonal použít k léčbě revmatoidních onemocnění.
Kromě této varianty jsou na českém trhu dostupné Ketonal čípky, tablety, retardované tablety, tobolky i injekční roztok nebo forte.
Nesteroidní antiflogistika, mezi které patří účinná látka ketazon, mají řadu nežádoucích účinků, způsobují například dráždění žaludeční sliznice, zažívací potíže, snížení krevní srážlivosti. Opatrnost je nutná zvláště u pacientů s vředovou chorobou, astma bronchiale, při různých krvácivých stavech, dále u pacientů, kteří užívají léky ovlivňující krevní srážlivost nebo některé druhy antihypertenziv. Také se nedoporučuje kombinovat najednou dvě nesteroidní protizánětlivé látky s ohledem na vyšší riziko žaludečních potíží. Při silných bolestech se lze kombinovat s paracetamolem nebo s opioidním analgetikem, ale pouze na doporučení lékaře.
Lokální forma se používá krátkodobě a má protizánětlivé účinky.
Dostupnost
Produkty KETAZON 10% UNG, KETAZON COMP. UNG a KETAZON H UNG jsou na českém trhu nedostupné.
SPC
Zde můžete vidět SPC masti s ketazonem.